2024 YILI OCAK AYI İHRACAT RAKAMLARI

“2024 YILI OCAK AYI İHRACAT RAKAMLARI”

03 Mart 2024
Birliklerimizce 2024 yılı Ocak ayında, 2023 yılının aynı ayına oranla %2,9’luk artışla 956 milyon 458 bin $’lık ihracat kayda alınmıştır.
Birliklerimizin son 12 aylık ihracatı (Şubat 2023-Ocak 2024), bir önceki 12 aylık döneme göre %5,3 oranında düşerek 11 milyar 755 milyon 629 bin $ olmuştur.
Bölgemiz ihracatının Birliklerimize dağılımı şu şekildedir. (1.000 ABD$):

 

Bölgemiz ihracatında Orta Doğu Ülkeleri %42,2 pay ile ilk sırada yer almakta, Avrupa Birliği Ülkeleri %15,7 pay ile ikinci ve Amerika Ülkeleri %13 pay ile üçüncü sırada bulunmaktadır. Toplam 174 ülkeye ihracat gerçekleştirilmiş olup bu ülkelerden Irak, Birleşik Devletler, Suriye, Birleşik Krallık, Suudi Arabistan, İtalya, Almanya, Libya, İsrail ve İran (İslam Cum.) Bölgemiz ihracatında ilk sıralarda yer alan ülkelerdir.
Ayrıca, Makina Halıları, Pastacılık Ürünleri, Plastikler Ve Mamulleri, Kumaşlar, İplikler, Değirmencilik Ürünleri, Bitkisel Yağlar, Diğer Gıda Müstahzarları, Ağaç Ve Orman Ürünleri, Demir Çelik Mamulleri Bölgemizden en çok ihracatı gerçekleştirilen ürünler olmuştur.
Bölgemizin lokomotif ili olan Gaziantep, 2024 yılı Ocak ayında 814 milyon 250 bin $ ihracat ile Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı ili konumundadır. Tekstil ve hammaddeleri, hububat-bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, halı, kimyevi maddeler ile ağaç ve orman ürünleri ilimizin ihracatında önde gelen sektörlerdir.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

We Have Spesical Offer

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Logistic and Shipping Elementor Template Kit

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

support@kavaleri.domain